Tuhý šampón – často kladené otázky a mýty

tuhý šampón a kondicionér

V tomto článku sa dozviete…

Iste ste postrehli na trhu zero waste kozmetiky šampón tuhej konzistencie. Z čoho sa vyrába tuhý šampón, tzv. šampúch a kondicionér? Ako sa vlastne používa? Prečo netreba aplikovať kyslé oplachy po použití? Ako dlho vydrží? Prečo by sme ho mali vlastne používať? Čítajte ďalej a dostanete odpovede na tieto a ďalšie otázky o zero waste šampóne a kondicionéri.

Čo je vlastne tuhý šampón?

Podobne ako mydlo v tekutej a tuhej forme, existuje aj šampón, tzv. šampúch a kondicionér. Môže sa predávať bez obalu alebo v papierovej krabičke, čo mu dáva ekologický rozmer. Rozdiel oproti tekutému je v tom, že neobsahuje vodu, teda je koncentrovaný. Keďže neobsahuje vodu, nehrozí, že sa nám pokazí. Preto, ak ho správne skladujeme, netreba doň dávať konzervanty.

Pozor, nehovorím teraz o mydlovom šampóne! Šampón vyrobený z tuhého mydla, je vlastne mydlo vyrobené z olejov vhodných na vlasy a ďalších surovín blahodárnych pre vlasy. Po použití mydlového šampónu treba vlasy prepláchnuť kyslým oplachom. Je to preto, lebo mydlo má PH medzi 8 a 10 a vlasy majú radi PH medzi 4.5 a 5, inak sa povrch vlasu „zježí“ a vlasy pôsobia nepríjemne a matne. V takom prípade si vlasy treba opláchnuť zriedenou citrónovou šťavou alebo zriedeným octom, ideálne jablkovým, aby sa vlasom vrátilo ich prirodzené PH.

Už vieme, že tuhý šampón neobsahuje mydlo, ale ktoré zložky v ňom nám potom vyčistia a odmastia vlasy a pokožku? Sú to tenzidy, ideálne rastlinného pôvodu. Tie majú PH nižšie,  resp. sa dá výsledné PH upraviť, aby nebolo potrebné aplikovať kyslý oplach. Predpokladajme, že si vyberáte prírodný tuhý šampón, v takom prípade môže okrem tenzidov obsahovať ešte tieto rastlinné zložky:

 • maslá a oleje, ktoré vlasy vyživia,
 • emulgátory, ktoré pomôžu olejom vstrebať sa a zároveň pôsobia aj ako kondicionér,
 • rôzne bylinné prášky a minerálne íly, ktoré dodajú šampónu vitamíny, minerály a zároveň zabezpečia pevnú formu,
 • rôzne aktívne látky a vitamíny na zlepšenie kvality vlasov a pokožky,
 • esenciálne oleje, ktoré šampón obohatia o ďalšie blahodárne účinky.

Podľa typu použitých ingrediencií môžu vzniknúť šampóny na jemné, mastné, suché, poškodené alebo kučeravé vlasy. Môžu riešiť problém s lupinami, dodať vlasom lesk, … Jednoducho všetko, čo dokážu tekuté šampóny dokážu aj tie tuhé. Možno budete mať šťastie a natrafíte na ten ideálny hneď, ale pravdepodobne budete musieť pár značiek vyskúšať, aby ste zistili, ktorý Vám sadne najlepšie.

Ako používať tuhý šampón?

Veľmi jednoducho. Vôbec sa nemusíte báť, že Vám tuhá verzia ukrojí z komfortu alebo času. Ja ho používam tak, ako tuhé mydlo. Šampón navlhčím pod prúdom vody, „pomydlím“ ho v rukách kým mi vznikne emulzia, ktorú nanesiem na mokré vlasy. A od tohto momentu pokračujem ako keby som si naniesla na vlasy tekutý šampón. Celá veda. Ďalší spôsob je navlhčeným šampónom šúchať priamo mokré vlasy, ale to mi príde zbytočne komplikované.

Dôležité je, aby šampón medzi použitiami preschol, ideálne v mydelničke. Je to preto, aby sa nerozmočil, resp. nepokazil. Neobsahuje síce vodu alebo len minimálne množstvo, ale použitím sa doň voda dostane. Ak cestujete, šampón si môžete zabaliť napr. do hliníkovej alebo inej krabičky.

Jeden bežný 60g tuhý šampón vydrží približne rovnako ako dva 200 ml tekuté šampóny. Závisí to samozrejme od toho, ako často si vlasy umývate a ako ich máte dlhé.

Čo je tuhý kondicionér?

Princíp tuhého kondicionéru tiež spočíva v absencii vody, koncentrácii a ekológii. Ani tu nie je potrebný konzervant, čo mu pridáva na životnosti. Kondicionér je vhodné používať aspoň občas, ak nie po každom umytí, aby sa vlasy:

 • nevysušovali a nerozštiepili končeky,
 • vyživili,
 • leskli,
 • ľahšie rozčesávali,
 • a menej elektrizovali.

Hlavnou zložkou tekutého kondicionéru je voda, ale zložkami tuhého kondicionéru sú:

 • ideálne rastlinný emulgátor, ktorý je vlastne kondicionér a zároveň pomáha maslám, olejom a aktívnym látkam sa vstrebať do vlasu bez zanechania pocitu mastnoty,
 • maslá a oleje, ktoré vlasy vyživia,
 • rôzne aktívne látky a vitamíny na zlepšenie kvality vlasov,
 • esenciálne oleje, ktoré kondicionér obohatia o ďalšie super schopnosti.

Podľa použitých zložiek výrobcovia vedia vyčarovať tuhý kondicionér na rôzne typy vlasov a riešiť rôzne vlasové problémy.

Ako používať tuhý kondicionér?

Tuhý kondicionér sa používa podobne ako tuhý šampón. Najprv sa navlhčí, avšak rozpúšťa sa ťažšie ako šampón. Preto väčšina výrobcov odporúča šúchať kondicionér o mokré vlasy. Ja som Balance kondicionér vylepšila o trošku rastlinného tenzidu, aby sa ľahšie rozpustil. Stačí ho „pomydliť“ v rukách a emulziu naniesť na vlasy. V každom prípade kondicionér nanášajte ďalej od korienkov vlasov, pretože sa Vám môže pokožka začať skôr mastiť. Následne nechajte pár minút pôsobiť a zmyte teplou vodou.

Ďalšou možnosťou použitia je ako maska / zábal na vlasy pred umytím vlasov šampónom. Kondicionér naneste na mokré vlasy ako je opísané vyššie, ale nechajte ho pôsobiť dlhšie, zhruba 5 až 15 minút. Potom treba vlasy umyť šampónom. Ďalšia dávka kondicionéru už nie je potrebná. Táto aplikácia je vhodná pre tých, ktorým sa nechce používať kondicionér po každom umytí vlasov, ale iba občas.

Tiež je ideálne kondicionér nechať presušiť medzi použitiami. Môžete ho šupnúť do mydelničky k šampónu, spolu sa tam krásne zmestia. 🙂

Mne osobne tuhý kondicionér vydrží veľmi dlho. Mám stredne dlhé vlasy, umývam si ich asi každé 4 dni a 55 g kocku používam už vyše pol roka a minula som len polovicu. Ale takú 50 g kocku kondicionéru môžeme prirovnať cca k dvom  alebo trom 200 ml tekutým kondicionérom.

Takže už vieme čo je tuhý šampón a kondicionér a ako ich použiť. Ale, čo by mala byť motivácia prechodu na zero waste vlasovú kozmetiku?

Nepopierateľné výhody zero waste vlasovej kozmetiky:

 • dá sa kúpiť bez obalu,
 • spravidla zloženie je prírodné a ekologické,
 • je koncentrovaná a skladná, ideálna na cesty,
 • je univerzálna a perfektná na dovolenku – šampón sa dá použiť na vlasy, telo, riady, poprípade oprať bielizeň, pre celú rodinu,
 • je kvalitnáfunkčná, tak ako tekutá vlasová kozmetika,
 • neobsahuje vodu => ani konzervanty, je trvanlivá.

Je tuhý šampón a kondicionér efektívny ako tekutý?

Ľudia sa aj zvyknú pýtať, či treba rátať s prechodným obdobím keď začnú používať prírodnú vlasovú kozmetiku. Či už by ste začali s tekutou alebo zero waste prírodnou vlasovou kozmetikou, je to individuálne. Niektoré vlasy potrebujú detox, niektoré nie. Treba vyskúšať, ale výsledok stojí za to. Ja som okamžite a bez negatívnych prejavov pocítila, že mám vlasy silnejšie a objemnejšie, prestali sa mi štiepiť končeky a menej často som si musela vlasy umývať (z každých 3 dní na každé 4 až 5 dní).

Pozrite si ponuku tuhých šampónovtuhých kondicionérov, vrátanie vzoriek, značky Balance. Nabudúce si napíšeme čo je tuhý telový krém.

Volám sa Monika Blümelová a jednou z mojich vášní je vymýšľanie a vývoj prírodnej zero waste kozmetiky značky Balance.  Začalo to pred 7 rokmi, keď som začala vyrábať pre seba a svoju rodinu. Zistila som, že kozmetická výroba je veda aj umenie zároveň a moje know-how som získala samoštúdiom a neúnavnými pokusmi. Za tých 7 rokov som veľa experimentovala, aby som vytvorila produkty, ktoré spĺňajú moje prísne ekologické, prírodné, kvalitatívne a funkčné požiadavky. Chcem sa s Vami podeliť o moje znalosti a zaujímavosti zo sveta prírodnej kozmetiky a zero waste, prostredníctvom ktorých budem odkrývať dôvody, prečo preferovať kvalitu prírody nad kvantitou priemyslu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov